ipak
06 بهمن 1401 - 19:50

تحقق وعده رئیس جمهور/ آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی گلستان تا پایان امسال

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان گفت: عملیات اجرایی پروژه پتروشیمی گلستان اسفندماه امسال با حضور رئیس جمهور آغاز و این پروژه قبل از پایان دولت سیزدهم به نتیجه می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، به نقل از روابط عمومی استانداری گلستان، سیدمحمد دهنوی در خصوص پروژه پتروشیمی گلستان و عقد تفاهم‌نامه اجرایی این پروژه اظهار داشت: آرزوی 17 ساله مردم با تلاش دولت سیزدهم در حال محقق شدن است.

وی ادامه داد: موضوع پتروشیمی گلستان از سفر آذرماه رئیس دستگاه قضایی به گلستان پیگیری شد و با واگذاری تمام اختیارات رئیس قوه قضائیه به رئیس‌کل دادگستری گلستان و در پی آن سفر آقای رئیس جمهور به گلستان در اسفند 1400 موضوع مسیر جدید پیدا کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان با اشاره به اینکه رئیس جمهور در این سفر دستور داد که پتروشیمی گلستان را تعیین تکلیف کنید و این یک جمله سبب شد ما در دولت با راهبری زنگانه استاندار گلستان موضوع را با جدیت پیگیری کنیم.

دهنوی افزود: ما از همه ظرفیت‌های ممکن داخل و بیرون استان برای حل موضوع پتروشیمی استفاده کردیم و یکی از افرادی که نقش پر رنگی در این مسئله داشت، وزیر  اقتصادی و دارایی بود که الان هم پروژه به مرحله‌ای رسیده که سازمان بورس باید گزارش توجیهی افزایش سرمایه را تائید کند و مجوز بدهد هلدینگ خلیج فارس وارد افزایش سرمایه و وارد شرکت شود.

اعطای سهام هدیه به سهامداران پتروشیمی گلستان

وی تاکید کرد: تفاهم‌نامه‌ای که امضا شد برای این بود که یک مجموعه اقتصادی مطمئن باید پشتوانه این افزایش سرمایه را ضمانت می‌کرد که با ورود هلدینگ خلیج فارس و طی تمامی روندهای قانونی پتروشیمی این تفاهمنامه اجرایی با حضور استاندار گلستان و مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس به امضا رسید.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان تصریح کرد: هلدینگ خلیج فارس تعهد افزایش سرمایه و اجرای این پروژه را بر عهده گرفت.

دهنوی گفت: ما یک سال پیش وعده داده بودیم که یک سال بعد تکلیف این پروژه را مشخص خواهیم کرد که خوشحالم سربلند شدیم و با هماهنگی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس یک قولی می‌خواهم بدهم که پتروشیمی گلستان تا قبل از پایان دولت سیزدهم به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی تاکید کرد: برای فرآیند حقوقی هلدینگ خلیج فارس وزیر اقتصادی و دارایی شخصا پیگیر موضوع هستند که هرچه سریعتر افزایش سرمایه این پروژه در بورس قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان تصریح کرد: فرآیندهای لازم برای زیرساخت‌های لازم توسعه پتروشیمی تعیین کردیم و در بودجه سال موضوع خوراک را پیش‌بینی کردیم و قرار است با سفر رئیس جمهور رسما عملیات اجرایی پروژه پتروشیمی آغاز شود.

دهنوی درباره وضعیت سهام سهامداران، گفت: از قبل این افزایش سرمایه تعدادی سهام ایجاد می‌شود که با طرف سهامدار به توافق رسیدیم بدون اینکه وجهی از سهامداران دریافت شود سهام هدیه به سهامداران تعلق بگیرد.

وی بیان کرد: موضوع مهمتر افزایش ارزش سهام موجود مردم است که با ورود به بورس ارزش هر سهم دو تا سه برابر خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان خاطرنشان کرد: ما مطمئن‌ترین شریک تجاری ممکن در کشور را وارد میدان کردیم که آن هلدینگ خلیج فارس است.

دهنوی گفت: در موضوع پتروشیمی گلستان بر اساس طراحی اولیه این مجموعه تولید اوره و آمونیاک خواهد داشت و بالغ بر یک و هفت دهم میلیون تن محصولاتی است که در سال تولید خواهد کرد.

وی ادامه داد: از روزی که پتروشیمی راه اندازی شود حدود 40 هزار میلیارد تومان به تولید ناخالص داخلی استان اضافه خواهد کرد و مهمترین مسئله‌ای که به دنبال آن هستیم موضوع صادرات است که اوره و آمونیاک دو محصولی است که هیچگاه در بازار سرمایه ارزش آن کاهش پیدا نکرده و بالغ بر یک میلیون تن اوره در سال تولید خواهد شد که عمده استان‌های شمالی می‌توانند از آن استفاده کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان اظهار کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی گلستان امیدواریم بتوانیم همزمان با راه‌اندازی پتروشیمی گلستان صنایع پایین دستی آن را هم آماده کنیم.

ایجاد 3 هزار و 400 شغل با اجرای پتروشیمی گلستان

دهنوی بیان کرد: پتروشیمی گلستان حدود 3 هزار و 400 شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد و اگر بتوانیم صنایع پایین دستی پتروشیمی را فعال کنیم عدد اشتغال به 6 هزار و 500 اشتغال خواهد رسید و ارز آوری بسیاری برای کشور خواهد داشت.

وی اضافه کرد: این باعث افتخار من است کلنگی که مرحوم آیت‌الله طاهری گرگانی در سال 1386 بر زمین زدند امروز ما به عنوان جوان دهه شصتی آن را با مدیریت و راهبری دکتر زنگانه پیگیری کردیم تا به نتیجه برسد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان تصریح کرد: من از همه مردم عزیز می‌خواهم که سهامشان را حفظ کنند و سعی کنند به ارزش اولیه پس از ارائه در بورس توجه نکنند چون با نتیجه بخش شدن پروژه ارزش آن چند ده برابر خواهد شد.

دهنوی ادامه داد: ما برای این پروژه روزشمار خواهیم گذاشت و برای فاز به فاز پروژه با مردم گفت‌وگو خواهیم کرد و به مردم گزارش خواهیم داد.

وی تاکید کرد: مهمترین بخش پتروشیمی تجهیزات است که شروع تامین زیرساخت‌ها را از اسفندماه آغاز خواهیم کرد و حتی خط آهن را برای اتصال پیش‌بینی کرده‌ایم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان خاطرنشان کرد: اما پیش‌بینی ما این است در سال 1404 محصول پتروشیمی به نتیجه خواهد رسید.

انتهای پیام/581/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 999960