ipak
06 بهمن 1401 - 17:28

نخبه‌ها حمایت شوند مهاجرت نمی‌کنند

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه حمایت از نخبه‌ها جلوی مهاجرت آنها را می‌گیرد گفت:‌ اگر از نخبه‌ها حمایت شود مهاجرت نمی‌کنند،

 به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی ظهر امروز در دومین مجمع سلامت اظهار کرد: امروز ریشه تمام مشکلات فعلی به سبک زندگی مردم برمی‌گردد چراکه در سبک زندگی دچار توهم و مشکلات اساسی شده‌ایم.

وی با بیان اینکه برای دستیابی به برنامه منسجم باید راهبردهای مناسب تعریف کنیم گفت: سیاستگذاری‌های ما در برخی موارد همدیگر را نقض می‌کند؛ در موضوع تغذیه، برخی فروشگاه‌ها سبک زندگی غربی را ترویج می‌کنند، صدا و سیما هم تبلیغ  می‌کند و وزارت بهداشت از مضرات آن صحبت می‌کند که اینها با هم تناقض دارد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه احساس برخی بر آن است که اگر غربی زندگی کنیم باکلاس‌تر هستیم در صورتی‌که این نگاه اشتباه است ادامه داد: متاسفانه غرب انسان را مانند پیچ و مهره می‌بیند و این نگاه مکانیکی در حوزه غربالگری جمعیت نیز خود را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه نگاه ما به انسان متفاوت است تاکید کرد: اگر نگاه تمدنی خود را با غرب مقایسه کنیم می‌بینیم نگاه غربی مانند پیچ و مهره است که اگر جنینی مشکل داشت می‌توان آن را سقط کرد.

شعبانی با بیان اینکه در حوزه جمعیت نیاز به فهم مشارکت داریم تا به تمدنی برسیم که در آن راحت زندگی کنیم تاکید کرد: اگر امروز در حوزه جمعیت مشکل داریم باید مسئله را از اینجا حل کنیم و فهم مشترک داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با تاکید به اینکه امیدواریم سیاستگذاری و انسجام در حوزه جمعیت مدنظر باشد گفت: دو سند استان می‌تواند در زمینه سبک زندگی کمک کند و باید مورد توجه باشد.

وی با اشاره به اینکه اگر نسبت به مهاجرت انتقاد داریم باید از جوانان حمایت شود و بستر بکارگیری آنها فراهم شود ادامه داد: گاهی نخبه‌ها سراغ من می‌آیند سفارششان را کنم تا جایی به کار گرفته شوند در صورتی که ما باید دنبال نخبه‌ها برویم نه آن که آنها به دنبال توصیه برای جذب باشند و از آنها حمایت هم نشود!.

استاندار همدان نیز با بیان اینکه در جلسات تخصصی باید نظرات و دیدگاه متخصصین مطرح شود اظهار کرد: در حوزه اقلیم و آب و هوا و سلامت نیاز به مباحث تفصیلی وجود دارد و باید مدنظر باشد.

علیرضا قاسمی‌فرزاد با بیان اینکه باید در حوزه هوا مطالبه جدی ما این باشد که شرکت‌های خودروساز باعث آلودگی نشوند گفت: این مسئله آنقدر حاد شده که مقام معظم رهبری ورود کردند. خودروهای ساخته شده باید استاندارد باشند و این را باید نمایندگان مجلس مطالبه کنند.

وی با بیان اینکه آلودگی هوا از طریق خودرو روی سلامتی انسان تاثیر دارد در ادامه  در حوزه جمعیت عنوان کرد: متاسفانه طی سالهای گذشته ازدواج‌ها و تولد فرزند رو به کاهش بوده است.

استاندار همدان با بیان اینکه امروز جوانان ما دچار فشار خون می‌شوند در حالی که در گذشته حتی بزرگترهای ما با تغذیه سالم کمتر دچار بیماری‌های غیرواگیر می‌شدند گفت:‌  ۱۰ سال پیش روی کنترل مقدار سبوس‌گیری در نان برای جلوگیری از بیماری غیرواگیر تاکید داشتیم و امروز با توجه به تجربه خود توصیه می‌کنیم کنار اندازه‌گیری فشار خون، کنترل قند هم مدنظر باشد.

وی با تاکید به اینکه پیشنهادهای این جلسه را مورد توجه قرار می دهیم عنوان کرد: باید کارگروه‌های بیماری‌های غیرواگیر را فعال کنیم.

پایان پیام/89026/

منبع: فارس
شناسه خبر: 999711