ipak
06 بهمن 1401 - 22:49

اختصاص محور جشنواره سال آینده ابوذر به اخبار یاس‌آور رسانه‌های معاند

رئیس سازمان بسیج رسانه کشور گفت: رویکرد و محور اصلی جشنواره ابوذر در سال آینده مبتنی بر این است که در مقابل پمپاژ اخبار مسموم و یاس آوری است که توسط رسانه‌های معاند به جامعه تزریق می‌شود.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، مرتضی کارآموزیان عصر امروز در اختتامیه سومین جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان مرکزی  اظهار داشت: استان مرکزی که به عنوان استانی صنعتی، مفاخرپرو و نخبه پرور محسوب می‌شود و 280 رسانه در استان شکل گرفته و نزدیک به 100 فعال رسانه‌ای بزرگ در استان فعالیت می‌کنند، اما جای آثار آنها در اختتامیه ملی در استان کمررنگ بود.

وی با تاکید بر نهادینه سازی جهاد تبیین افزود: اهتمام ما بر این است اصل جریان سازی باید از رسانه‌ها آغاز شود بنابراین باید سطح سواد رسانه‌ای را بهبود ببخشیم و بعد بهبود رفتار رسانه‌ای و نهایتا به سمت جریان‌سازی رسانه‌ای پیش برویم.

وی افزود: در هفته اخیر شاهد بود یک عکس از شهرستان اراک که می‌توانست در فضای مجازی سرگرمی تلقی شود چطور وایرال و بزرگ نمایی شد، متاسفانه رسانه‌های بزرگ نیز در تهران این خبر را پوشش دادند و این موضوع را ضعف آموزش و پرورش و اداره گاز تلقی کردند، در سه ماهه اخیر حوادثی را در کشور شاهد بودیم که در این جنگ تمام عیار ترکیبی و رسانه‌ای که متاسفانه در کشور پیاده سازی شد اعتقاد داریم اعتلاف رسانه‌ای دنیا شکل گرفت.

رئیس سازمان بسیج رسانه کشور تصریح کرد: سه عنصر تاثیرگذار جمهوری اسلامی در دنیا، حوزه رسانه، حوزه مفاهیم و حوزه تولید محتوا است که در حوزه رسانه و تولید محتوا کمبودی وجود ندارد و نزدیک به 300 تا 400 رسانه بزرگ و تاثیرگذار در استان مرکزی وجود دارد، ما در حوزه مفاهیم مشکل داریم و به عبارتی این اعتصابات سراسری مفهوم سازی است. 
 
کارآموزیان با اشاره به اینکه از 330 شهید در عرصه رسانه تقدیم انقلاب شده که از این تعداد 13 شهید والامقام مربوط به استان مرکزی است، بیان کرد: در تولید محتواهای مربوط به سه سال گذشته و دوران کرونا و در موضوعاتی که رسانه‌ها باید عملیات رسانه‌ای خود را آغاز می‌کردند رسانه‌های استان مرکزی به عنوان یکی از استان‎‌های پای کار بود حتی در لیست افرادی که در 4 یا 5 سال گذشته در بحران‌ها ورود پیدا می‌کردند استان مرکزی همچنان دیده می‌شد علی رغم اینکه این قشر جزو ضعیف‌ترین اقشار جامعه هستند و مشکلات معیشتی، عدم امکان کای برای بیمه شدن و غیره دارند اما همیشه پای کار حضور داشتند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری اصحاب رسانه را مهم‌ترین ابزار مقابله با جنگ ترکیبی برشمردند گفت: مقام معظم رهبری تنها راهکار برون رفت از جنگ ترکیبی و فتنه که بزرگ‌ترین ائتلاف دشمنان است را جهاد تببین عنوان کردند، به طور متوسط رهبرمعظم انقلاب اسلامی هرساله 20 الی 25 بار در خصوص رسانه صحبت کردند و امسال تا کنون 38 مرتبه در مورد رسانه ایراد سخنرانی داشتند و از ابتدای مهر ماه تا پایان مهرماه 18 بار درباره رسانه و 12 مرتبه در خصوص جهاد تبیین صحبت داشتند.

رئیس سازمان بسیج رسانه کشور با بیان اینکه درعرصه نشاط و امیدآفرینی باید ورود جدی داشته باشیم عنوان کرد: وظیفه جشنواره ابوذر ایجاد نشاط و امیدآفرینی بوده است، جشنواره ابوذر تبلور اندیشه‌ها و تولیدات خوب در محورهای تولید دانش بنیان، اشتغال آفرینی، جهاد آفرینی و غیره بوده است اما این جشنواره قطعا برای سال آینده تبدیل به رویداد رسانه می‌شود و افراد با  یکدیگر به تولید محتوا بپردازند.

کارآموزیان با بیان اینکه فرصتی که در بحران‌ها وجود دارد در خود فرصت‌ها نیست عنوان کرد: اتفاقاتی که برای فتنه‌های گذشته انجام گرفت سبب شد گروه‌ها و کانال‌های سایبری در کشور شکل گیرد و امسال بعد از پایان فتنه‌ها به این نتیجه رسیدیم که در هم‌افزایی و هم‌گرایی رسانه‌ها دچار مشکل داریم و برای ارتقای کمّی و کیفی این مهم باید مسئولان فضای مطالبه‌گری را در کشور به کمک اصحاب رسانه افزایش دهند.

وی ادامه داد: رویکرد و محور اصلی جشنواره ابوذر در سال آینده مبتنی بر این است که در مقابل پمپاژ اخبار مسموم و یاس آوری که توسط رسانه‌های معاند به جامعه تزریق می‌شود و متاسفانه مرجعیت رسانه‌های داخل را کاهش داده و نوع نگاه مردم ایران را تغییر داده بتوان با اخبار خوش بهبود بخشید و امیدآفرینی را جایگزین اخبار مسموم کنیم و اعتماد مردم به واسطه این کار بازگردانده شود.

رئیس سازمان بسیج رسانه کشور خاطرنشان کرد: امیدواریم جشنواره ابوذر از سال آینده به یک جشنواره روتین تبدیل شود و سمت کشف مسائل و حل مسائل با یک مفهم رسانه‌ای حرکت کنیم.

انتهای پیام/711/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1000078